Reflexe druhé konzultace

Po konzultaci ze středy 20.11. došlo – poměrně nepřekvapivě – k několika úpravám, které se snaží reagovat na větší či menší nedostatky předchozího návrhu. Tomu byla vyčítána např. nekompaktnost a snad i brutalita či "nedostatek architektonické tvořivosti". Rád bych zde tedy prezentoval svou novou myšlenku komunitního centra, která snad řeší většinu nedostatků návrhu minulého.


Obr. č.1

Souhlasím totiž, s vyjímkou oné brutality, snad s veškerými výtkami, jež byly řečeny. Ostatně jsem si ihned po konzultaci zapsal několik bodů - pro mne důležitých - které nyní beru jako výzvu, nebo alespoň  jako přemět uvažování, a na které jsem se v novém návrhu pokusil nějakým způsobem reagovat.

  • Je třeba získat výhled na rybník Terezka.
  • Věnovat se prostřednímu prostoru, řešit jeho uspořádání a materialitu. Úprava potoka?
  • Otázka: Není to moc brutální? Není to „obrovská“ hradba z kontejnerů?
  • Je třeba návrh zkompaktnit.
  • Kam s dílnou? Co s nárožím?
  • Je třeba, resp. je žádoucí, rozdělit čtyřicetistopový kontejner na dva dvacetistopové?

Po dnešní návštěvě libocké komunitní zahrady jsem tyto otázky a úkoly doplnil o nové teze, myšlenky svého návrhu, kterých bych se rád držel:

  1. Prostor musí mít osu ode zdi k rybníku. Tím se centrum vyvaruje hluchého místa mezi budovou a zdí. Nemůžeme se tedy ke zdi nedívat, musíme s ní pracovat a otevřít se jí, akceptovat ji, a pokud možno ji využít. Nestane-li se tak, je zde velké riziko vzniku velmi stísněného a nežádoucího prostoru.
  2. Zároveň ale celý komplex musí mít předek. Prostor rybníku Terezka je myslím moc rozlehlý, a je třeba se mu nějak vymezit.
  3. V areálu parku – byť vypadá velmi atraktivně pro rodiny s dětmi (nemluvě o tom, že samotnou zahradu využívá právě tato skupina obyvatel) – jsem nenašel nic co by se jen vzdáleně podobalo dětskému hřišti. Najitím vhodného způsobu zakomponování takového prostoru do areálu komunitního centra by jistě zvýšilo atraktivitu místa pro cílovou skupinu.
  4. Část prostoru, který plánuji zastavět, se v létě využívá k opalování. Je tedy žádoucí tuto možnost zachovat ve vyhovujících podmínkách.

V následujícím textu bych se rád alespoň několika z těchto bodů věnoval.

Úvahu začnu pohledem na samotné místo. Vidíme, že potok vede k rybníku a v souladu s bodem č. 1 nám tedy bude tvořit osu celého objektu. Zatímco východní strana je zarovnaná, ta západní poměrně výrazně ustupuje a celý potok tak veprostřed rozšiřuje. S tímto rozšířením je třeba počítat, a rozhodl jsem se jej řešit následovně: Po boku východního břehu zasadíme čtyřicetistopový kontejner, lehce vykonzolovaný betonovým soklem nad hladinu potoka, aby tak zcela zarovnal nepravidelnosti východního břehu. Sokl se dá řešit různými, i výtvarnými způsoby, které tíhu betonu a celého kontejneru vizuálně odlehčí.

Obr. č.2

Západní strana by pak byla řešena následovně: Stejným typem soklu, který byl využit na východní straně, byl by obtažen tvar západního břehu. Zde by bylo vsazeno zábradlí a západní břeh, na rozdíl od toho východního, byl by věnován otevřenému prostranství, které by bylo ohraničeno kontejnery dle obrázku č.4. Severní kontejner s krásným výhledem na rybník Terezka by pak v souladu s bodem 2 tvořil „předek centra“.


Obr. č.3;
 pozn.: situace je orientační, poměry a vzdálenosti neodpovídají realitě.


Obr. č.4

Samotná sauna by byla vynesena do prvního patra a oproti přízemí by byla otočena o devadesát stupňů.

Všechny střechy dohromady by tvořily jednu velkou terasu s možností nespočtu výhledů na Terezku, do obory Hvězda i na tamní rybník Ve Hvězdě. Tyto terasy by rovněž byly využitelné při pořádání koncertů a jiných akcí, např. letního kina.

Obr. č.5

Výsledný návrh tak vytváří dvě veliká prostranství v okolí a jedno malé v samotném středu komplexu. V jednom z těch venkovních, ideálně západním, dalo by se uvažovat o výstavbě zmíněného dětského hřiště. Ve svahu ukončující to východní je zase možnost výstavby jednoduchého posezení či amfiteátru, na křižovatce o výstavbě dalšího kontejneru s malým občerstvením pro koupající se lidi nebo návštěvníky akcí…

Obr. č.6

Veškeré obrázky použité v článku jsou pořízeny autorem.





Komentáře

Oblíbené příspěvky