Je architektura umění?

Je architektura umění?

V rámci našeho třetího ZANu jsme se vydali na cestu Prahou, která nám zabrala bezmála osm hodin. Za ten čas jsme navštívili jak známá místa – Müllerova vila (Obr. 1) nebo Jižní zahrady Pražského hradu budiž toho příkladem – tak i místa dle mého názoru všeobecně známá méně, ba dokonce i veřejnosti zcela nepřístupná; zmíním např. Výstavní síň Expo 58 na Letné (Obr. 2), BIO/OKO, AVÚ – Škola architektury nebo hotel InterContinental, který je nyní v rozsáhlé rekonstrukci. Tato stavba byla pro mě tou nejzajímavější, a to hned z několika důvodů:

Obr. 1 - Müllerova vila

                                                           Obr. 1 - Müllerova vila
    
                    Obr. 2 - Výstavní síň Expo 58 na Letné 

Zaprvé bylo jistě zajímavé nahlédnout tak říkajíc „za oponu“, nebo možná v tomto případě „za plot“. Vidět stavbu/rekonstrukci takového formátu a vidět, že ve zdánlivě neuspořádaném chumlu pohybujících se dělníků někdo dokáže nacházet řád.

Dále pak si cením spolupráce mezi výtvarníky a architekty při návrhu i realizaci hotelu, díky níž se z brutalistní a ze své podstaty (alespoň stereotypně) těžkopádné stavby stala stavba, která se svým okolím myslím si přirozeně komunikuje, a která pěkná je i na pohled. Mluvím-li o okolí budovy mluvím o exteriéru, resp. pohledu zvenčí, ovšem interiér rovněž nesmí býti opomenut. Vzhledem k probíhajícím stavebním a jiným úpravám je sice výsledná podoba interiéru stále nenaplněna, ovšem z toho, co již stojí, je jistě zmínění hodný např. betonový strop architekta Šrámka. (Obr. 3)


Obr. 3 - Betonový strop v hotelu InterContinental

Skutečně, logistika a vedení této velké stavby a ono propojení mezi architekturou a uměním jsou věci, které mě zaujaly, potěšily a motivovaly.

Propojení mezi architekturou a uměním je téma, se kterým jsme se setkali o několik málo hodin později ve Škole architektury AVÚ, arci v naprosto jiném kontextu, který mě naplňoval zcela odlišnými emocemi. Možná bude pro všechny lepší, omezím-li se pouze na můj výsledný pocit z této návštěvy, nebo možná spíše omezím-li se na položení otázek, které jsem si po této návštěvě kladl a stále kladu: Je architektura umění, a jestli ano, tak do jaké míry? Jak moc bych chtěl já, aby byla uměním? Co znamená v titulu Ing. arch. ono Ing. a arch.? Jsou tyto dvě zkratky v titulu rovnocenné, nebo by jedna měla mít větší váhu než ta druhá? A jak moc se dá mezi těmito póly pohybovat?

Komentáře

Okomentovat

Oblíbené příspěvky